Jak se domluvit v péči o děti?

Máme za sebou mnoho případů, kdy se rodiče domluví ohledně péče o děti, i kdy se rodiče domluvit nemohou.

Jaké je to dělítko, které jedny řádí do tábora „dohody“ a druhé do tábora „sporu“?

Nemůžete s druhým rodičem najít společnou řeč? Chcete se domluvit, ale máte strach, že to nedopadne a budete se muset obrátit s návrhem na soud, i když jste se primárně soudnímu řízení chtěli vyhnout? Chcete pro své dítě to nejlepší, ale přitom aktuální situace spěje úplně jinam?

Pokud si kladete jednu, nebo i všechny, z těchto otázek, nebo řešíte obecně péči o společné dítě s bývalým partnerem/partnerkou, věříme, že následující článek Vám přinese odpověď. Možná ne úplně takovou, kterou byste čekali, a určitě ne jednoduchou na uvedení do praxe, ale zcela jistě vedoucí k vytouženému cíli zvaný DOHODA.

Dohodnout se o dětech, resp. víceméně o všem, se dokáží rodiče, kteří zájmy toho druhého vnímají na roveň těm svým.

Co to znamená?

Rodiče, kteří spolu žijí i jako partneři, primárně cítí mezi sebou lásku partnerskou. Z tohoto manželského vztahu pak čerpají i pro vzájemný vztah rodičovský. Rodiče – partneři se tak o věcech každodenního života (včetně otázky péče o děti) domlouvají automaticky, neboť čerpají ze své vzájemné náklonnosti.

Pokud se rodiče jako partneři rozejdou, ocitnou se v jistém vztahovém vakuu. Již nejsou partnery, často vůči sobě cítí i partnerskou křivdu, a najednou neví, jak na vzájemnou komunikaci.

Zde přichází na řadu vědomá mentální práce, kdy je třeba správně nastavit svůj postoj k druhému rodiči.

Druhý rodič má totiž vždy potenciál být naším nejlepším přítelem ve vztahu ke společnému dítěti. Je to totiž osoba, která naše společné dítě také miluje úplně nejvíc na světě 🙂 a může tak pro nás být úžasnou oporou.

Pokud druhého rodiče nevnímáte jako přítele, ale jako nepřítele. A on to vnímá stejně, je přesně tato Vaše vzájemná nevraživost důvodem Vaší nedohody.

Většina klientů je ochotna změnit svůj postoj, pokud ho změní druhá strana. Zde je třeba ale být proaktivní a začít s vědomou transformací jako první, neboť pokud obě strany budou čekat, až ta druhá udělá první smírný krok, nemusí k dohodě dojít nikdy. Vaše dítě ale potřebuje rodiče, kteří budou oporou jemu, ale i sobě navzájem, proto vězte, že ten správný čas vykročit druhému naproti je právě teď.

Velmi dobrá zpráva je, že vztahy jsou relativní, tedy vzájemně provázané a podmíněné, proto změna postoje u Vás se automaticky promítne do postoje druhého rodiče vůči Vám.

Nemusíte být na sebe přísní a jít hned z pozice „úhlavní nepřítel“ na pozici „nejlepší přítel na světě“, je možné postupovat pomalu, krok za krokem a vnímat spíše celkový proces, než tlačit na výsledek. Každá změna, byť sebemenší, se počítá, neboť vždy jste k Vaší dohodě zase o kousek blíž.

Nebojte se, že když vyjdete druhé straně vstříc, že tím prohráváte. Naopak, druhá strana může tento krok vnímat jako zlomový k tomu, aby i ona vyšla vstříc Vám. Ten první krok je vždy tím nejtěžším, tedy, pokud ho uděláte právě teď, další cesta už bude snažší, obzvlášť když si půjdete s druhým rodičem naproti.

Na závěr bychom chtěly upozornit, že je zcela normální, když druhý rodič má rozdílné, a často úplně opačné, názory na výchovu Vašich dětí. Znáte pořekadlo: „protiklady se přitahují“? Tak odtud právě ta odlišnost pramení. Nebojte se, že to negativně ovlivní Vaše dítě. Právě pro děti je totiž toto úplně ideální, neboť díky tomu jsou naše děti v rovnováze.

Pokud budete vnímat druhého rodiče jako spoluhráče, a nikoliv jako soupeře, ve společném boji, kterému se říká výchova dětí, máte z poloviny vyhráno. A pokud k tomu ještě přijmete fakt, že druhý rodič má většinou odlišný názor, neboť je pak na dítěti, aby si z těchto dvou názorů vybralo pro sebe ten ideální, máte vyhráno docela.

Přejeme Vám na Vaší cestě za dohodou v péči o děti hodně štěstí a vzájemného respektu,

Vaše advokátky

Jsme maminka a dcera, dvě advokátky, jejichž posláním je pomoci Vám s každým právním problémem, který Vás v životě potká.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů