Mírumilovný ROZVOD – jak na něj prakticky?

Úkolem nás, advokátů, kteří se zapojují do rozvodového řízení, je být oporou manželům, kteří procházejí jedním z nejnáročnějších období jejich života, aby zase oni mohli být oporou nadále pro své děti.

Záměrem dnešního článku je s ohledem na nová pandemická opatření vysvětlit Vám v pár jednoduchých krocích, co můžete sami udělat, aby Váš rozvod probíhal laskavěji.

  1. Projděte rozvodem vědomě
  2. Zvolte takový druh péče, které vyhovuje všem
  3. Výživné vypočítejte dle skutečných výdajů na dítě

1. Vědomá transformace vztahu:

Tento krok je alfou a omegou všeho. Velmi často v naší praxi vidíme, jak moc minulé křivdy ovlivňují současné a i budoucí vztahy mezi bývalými manželi a jejich společnými dětmi.

Děti to navíc ovlivňuje dvakrát. Nejen v současnosti, neboť je to zbytečně zatěžuje a oni tak přichází o bezstarostné dětství. Ale také do budoucna, protože přejímají od svých rodičů vzorce chování, podle kterých jednou budou samy žít.

Vztah MANŽELŮ je tak třeba vědomě transformovat čistě do vztahu RODIČŮ – NEMANŽELŮ.

2. Péče:

Žádná péče není a priori špatná. Jen je třeba podmínky každé péče nastavit na míru dané rodině, a to jak rodičům, tak dětem.

Zkuste na to jít z druhé strany. Místo, abyste si vybrali druh péče a pak se snažili do něj napasovat, sepište si nejprve denní režim každého člena rodiny a pak si zvolte takový druh péče, který Vám bude všem nejlépe vyhovovat.

3. Výživné:

Často slýchám od rodičů, že buď dostává „málo„, nebo naopak platí „moc„.

Většinou za tím je obava, jestli obdržené výživné stačí na náklady na děti, nebo naopak jestli odeslané výživné jde opravdu jen do potřeb dětí.

Proto, čím více se placené výživné bude rovnat skutečným výdajům na děti, tím lépe.

Sepište si, jakou finanční částku měsíčně skutečně vynaložíte na veškeré potřeby dětí (jídlo, oblečení, započítejte poměrně i náklady na bydlení, školné, stravné, kroužky), a to ideálně tak, aby si Vaše dítě zachovalo stejný standard jako doposud.

Další možností je i zřízení transparentního účtu, kam budou rodiče poměrně přispívat a odkud se budou náklady na děti hradit.

Na závěr bych ráda zmínila, že nejdůležitější ze všeho je Váš záměr. Pokud do společných jednání jdete s tím, že respektujete jeden druhého, protože víte, že úloha Vás obou je v životě Vašeho dítěte zcela zásadní a nezaměnitelná, pak jste na nejlepší cestě k dohodě. Hledejte takové řešení, které bude vyhovovat Vám všem, takové řešení bude i dlouhodobě udržitelné.

Hodně štěstí,

Vaše advokátky

Jsme maminka a dcera, dvě advokátky, jejichž posláním je pomoci Vám s každým právním problémem, který Vás v životě potká.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů